Nazwa firmy

Badania

DOKŁADNE STOSOWANIE SIĘ DO INSTRUKCJI GWARANTUJE WYSOKĄ WIARYGODNOŚĆ WYNIKÓW BADAŃ.
PROSIMY PRZECZYTAĆ INSTRUKCJĘ DO KOŃCA. DZIĘKUJEMYZe względu na Państwa i nasze bezpieczeństwo w związku z bezprecedensową sytuacją związaną z pandemią COVID19 prosimy, by osoby z objawami infekcji nie przywoziły do Laboratorium materiału do badań. Jednocześnie informujemy, że godziny pracy Laboratorium mogą ulec zmianie. Prosimy o sprawdzanie komunikatów na naszej stronie www

 


JAK ZEBRAĆ MATERIAŁ DO BADAŃ NA LAMBLIE, BLASTOCYSTIS HOMINIS I CRYPTOSPORYDIUM PARVUM

ORAZ POZOSTAŁE PASOŻYTY I GRZYBNIĘ CANDIDA: 1. Zbierz 3 próbki kału do oddzielnych pojemników w odstępach 2-3 dniowych . Odstępy 2 lub 3 dniowe oznaczają, że pomiędzy zebraniem poszczególnych próbek muszą upłynąć 2 albo 3 dni. Nie mniej niż 2 dni i nie więcej niż 3. Przykład prawidłowo zebranego materiału : zbieramy próbki 6, 8 i 10 maja - odstępy między poszczególnymi próbkami są dwudniowe. Kolejny przykład prawidłowo zebranego materiału- próbki zebrane 6, 9 i 12 maja - tu odstępy są trzydniowe. Kolejny przykład prawidłowego kolekcjonowania materiału- próbki zebrane 6, 9 i 12 maja-pierwszy odstęp dwudniowy, drugi-trzydniowy. Natomiast jeśli próbki będą zebrane 6, 10 i 14 maja odstępy między nimi będą już 4-dniowe i materiał będzie zebrany nieprawidłowo. MATERIAŁ MOŻNA DOSTARCZAĆ WYŁĄCZNIE W APTECZNYCH PLASTIKOWYCH POJEMNIKACH . PRÓBKI ZEBRANE DO SŁOIKÓW, POJEMNIKÓW PO KOSMETYKACH ITP NIE BĘDĄ PRZYJMOWANE DO LABORATORIUM.

 2. Przechowuj próbki w lodówce.

 3. Kału musi być dużo- minimum to pół każdego pojemnika .

 4. Pojemniki opisz imieniem i nazwiskiem osoby badanej i datami pobrania.

 5. Zapakuj tak, by opisy na pojemnikach były widoczne bez wyjmowania pojemników z torebki foliowej, ale też tak, by nie musieć dotykać pojemników gołymi rękami (zalecamy przezroczyste woreczki foliowe)

 6. Próbki dostarcz wszystkie razem w dniu zebrania ostatniej , najpóźniej w następnym dniu po zebraniu ostatniej próbki.

 7. Do wszystkich badań, które wykonujemy z kału, wystarczy jeden zestaw 3 próbek.
 8. Każde odstępstwo od zaleconego przez nas schematu pobierania i dostarczania materiału powoduje, że wynik może być niemiarodajny.JAK ZEBRAĆ MATERIAŁ DO BADAŃ NA OWSIKI: 1. Przygotuj 3 szkiełka mikroskopowe podstawowe i przezroczystą jednostronną taśmę klejącą. Taśma ma być przezroczysta, nie matowa i szerokością zbliżona do szerokości szkiełka.Nie smaruj okolic odbytu osoby badanej żadnymi lekami i kosmetykami .

 2. Nie podpisuj szkiełek, nie naklejaj na nich karteczek z nazwiskiem itd, to uniemożliwia badanie.

 3. Rano, przed wizytą w toalecie kawałkiem przezroczystej taśmy klejącej dotknij bezpośrednich okolic odbytu a następnie taśmę naklej wzdłuż na szkiełko mikroskopowe podstawowe z jednej strony szkiełka, nie zawijając brzegów pod spód.

 4. Przygotuj 3 takie preparaty w odstępach 2-3 dniowych

 5. Przechowuj w lodówce.

 6. Zapakuj tak, by szkiełka były widoczne, ale też tak, by nie musieć dotykać ich gołymi rękami (przezroczyste woreczki foliowe)

 7. Dostarcz wszystkie razem najpóźniej dobę po przygotowaniu ostatniego preparatu. 

  JAK DOSTARCZYĆ MATERIAŁ DO LABORATORIUM:


OSOBIŚCIE


1.Dostarcz w dniu zebrania ostatniej próbki, a najpóźniej w kolejnej dobie po zebraniu.

2.Płatność gotówką/kartą na miejscu z góry. Godziny pracy Laboratorium znajdują się w zakładce Kontakt.


POCZTĄ KURIERSKĄ -

(NIE WOLNO WYSYŁAĆ PRÓBEK POCZTĄ POLSKĄ-WYŁĄCZNIE PRZESYŁKA KURIERSKA, EKSPRESOWA, Z DOSTAWĄ NAJPÓŹNIEJ NASTĘPNEGO DNIA PO WYSŁANIU, DOSTARCZONA W GODZINACH PRACY LABORATORIUM)

NIE WOLNO WYSYŁAĆ PRÓBEK W TERMOSACH.


1. WAŻNE – POLICZ DNI ZANIM ZACZNIESZ ZBIERAĆ MATERIAŁ, TAK BY WYSYŁKA BYŁA MOŻLIWA W DNIU ZEBRANIA OSTATNIEJ PRÓBKI.

2. Przed wysłaniem próbki zebrane zgodnie z instrukcją (3 próbki w odstępach 2-3 dni) zapakuj do termoizolacyjnej torby na mrożonki (np. z supermarketu).

3. Do torby dodatkowo włóż zamrożony wkład do lodówki turystycznej .

ABSOLUTNIE NIE WKŁADAJ DO PRZESYŁEK BUTELEK CZY TOREBEK Z ZAMROŻONĄ WODĄ, NIE DOSYPUJ LODU DO TORBY.

4.Próbki wysłane bez zabezpieczeń termicznych (bez torby na mrożonki i wkładu do lodówki turystycznej ) nie nadają się do badania i nie będą przyjmowane.

5.Wszystko razem zapakuj w sztywne pudełko, by pojemniki z próbkami nie rozgniotły się w transporcie.
6. Do próbek należy dołączyć pisemną informację o:

- imieniu i nazwisku osoby badanej plus PESEL

- rodzaju badań, jakie mają być wykonane,

-email,

-adres do korespondencji
,

-kontaktowy numer telefonu komórkowego ( prosimy odbierać telefon w dniu dostarczenia przesyłki)

7.Próbki muszą dotrzeć do laboratorium najpóźniej w następnej dobie po zebraniu ostatniej próbki – wysyłka ekspresowa.

8.Wyślij w dniu zebrania ostatniej próbki. Adres do wysyłki :

Laboratorium FeliX

Ostrzycka 2/4

04-035 Warszawa

Godziny otwarcia 11.00-19.00 w dni powszednie (i tylko w tych godzinach materiał może zostać przyjęty!!!). Proszę na paczce umieścic wyraźny napis z godzinami otwarcia Laboratorium: 11.00-19.00.

9.Materiał przyjmujemy w dni powszednie od 11.00 do 19.00, odradzamy wysyłanie materiału przed dniami świątecznymi ze względu na możliwe opóźnienia firm kurierskich.

10.PROSIMY O DOKONYWANIE PRZELEWÓW DOPIERO WTEDY, GDY POTWIERDZIMY, ŻE MATERIAŁ DOTARŁ I NADAJE SIĘ DO BADAŃ. W TYTULE PRZELEWU PROSIMY PODAWAĆ TYLKO IMIĘ I NAZWISKO OSOBY BADANEJ.

11.BARDZO PROSIMY O SPRAWDZANIE POCZTY EMAIL W DNIU PLANOWANEGO DOSTARCZENIA MATERIAŁU DO LABORATORIUM- W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI KONTAKTUJEMY SIĘ MAILOWO BY POTWIERDZIĆ DOSTARCZENIE MATERIAŁU .

12. PROSIMY TEŻ O ODBIERANIE TELEFONU W DNIU PLANOWANEGO DOSTARCZENIA MATERIAŁU- W PRZYPADKACH USZKODZENIA BĄDŹ ZNISZCZENIA MATERIAŁU W TRANSPORCIE KONTAKTUJEMY SIĘ TELEFONICZNIE.

NIE WYKONUJEMY BADAŃ Z POJEDYNCZYCH PRÓBEK I PREPARATÓW.

NIE PRZYJMUJEMY DO BADAŃ MATERIAŁU ZEBRANEGO DO BAKTERIOLOGICZNYCH PODŁOŻY TRANSPORTOWYCH.

PROSIMY NIE ZBIERAĆ MATERIAŁU W CZASIE LECZENIA ANTYBIOTYKAMI, CHEMIOTERAPEUTYKAMI, LEKAMI PRZECIWPASOŻYTNICZYMI I PREPARATAMI ŻELAZA.
MATERIAŁ MOŻNA ZACZĄĆ ZBIERAĆ NAJWCZEŚNIEJ 7-10 DNI PO ODSTAWIENIU TYCH PREPARATÓW I LEKÓW.


NA KONIEC WAŻNA INFORMACJA.

CZASAMI WYKONUJĄC BADANIA, PRZYPADKOWO WYKRYWAMY INNE PASOŻYTY NIŻ TE, KTÓRYCH ZBADANIE NAM PAŃSTWO ZLECILI-NA PRZYKŁAD W BADANIU W KIERUNKU LAMBLII UJAWNIAJĄ SIĘ JAJA TASIEMCA, ALBO (BARDZO CZĘSTY PRZYPADEK) W BADANIACH KAŁU OBSERWUJEMY MARTWE OWSIKI BĄDŹ ICH FRAGMENTY.

INFORMACJA O PRZYPADKOWO WYKRYTYCH PASOŻYTACH JEST UMIESZCZANA W WYNIKU W POLU "UWAGI"

JEDNAKŻE PRZYPOMINAMY, ŻE BADANIE KAŁU NIE JEST REKOMENDOWANĄ TECHNIKĄ WYKRYWANIA OWSICY, METODĄ Z WYBORU JEST BADANIE Z PREPARATÓW NA SZKIEŁKACH PODSTAWOWYCH.